O lume moartă…într-o astfel de lume trăiam eu. Fără prieteni, fără familie, fără cineva căreia să-i pese într-adevăr de mine. Dar nu mă deranja, soarta mă învăţase un lucru, în viaţă nu ai nevoie de nimeni pentru a supravieţui. Lumea e rea, bunătatea e o iluzie, pe care toţi o crează pentru a „ajunge” la fericire, dar ah, nimeni nu o va atinge vreodată. Odată ce pătrunzi în lume, în adevărata lume, nu mai ai scăpare, trebuie să te zbaţi, războiul a început. Miza e însăşi viaţa, supravieţuirea printre creaturile nemiloase, ce printr-un absurd, îţi sunt „rude”, împărtăşind chiar şi acelaşi sânge, deoarece, conform religiei, provenim din două persoane, o femeie şi-un bărbat, ce prin uniune au dat naştere unui astfel de neam, unei întregi planete, în momentul acesta plină de fiare gata să-şi devoreze proprii fraţii şi surori. Prin devorare nu trebuie neapărat să se înţeleagă consumarea cărnii acestora, termenul mai corect pentru acest lucru fiind canibalismul. Există numeroase metode de devorare, psihice, şi materiale, dar cele mai grele de îndurat, sunt de departe cele psihice. Nu poţi fugi de ele, nu ai unde să te ascunzi, îţi invadează mintea, sufletul, te macină, te distrug, şi te aruncă într-un abis întunecat şi plin din durere, din care nu mai ai scăpare. Ajungi mort psihic, spiritual, trupul totuşi mişcându-se, dar şi acela slăbit. Exact aşa ajunsesem eu, o moartă vie, o „nebună”, astfel de denumire mi-au dat, din moment ce eu nu pot fi ca ei. Am fost exclusă datorită faptului că nu am bani, nu gândesc la fel ca ei, nu mă comport ca ei, şi mai ales din cauza faptului că nu am pe nimeni. Nu a încercat vreodată cineva să mă cunoască, am fost catalogată, exclusă…Dar nu am nevoie, nu am nevoie de ei, nu am nevoie de un umăr pe care să plâng, nu am să sper ca în momentul în care sunt în pericol cineva va apărea în spatele meu şi mă va salva. Am renunţat să sper, am renunţat să păstrez vălul pe ochi. L-am dat jos, şi m-am îngrozit de adevăr, dar e mai bine să-l cunoşti, decât să insinuezi că îl ştii, cum fac toţi ceilalţi. Lumea e infectată, se îneacă în propriul venin, totul e infectat, iar dacă nu eşti atent te cuprinde şi pe tine, îşi formează rădăcini, iar atunci…atunci nu mai trăieşti, nu mai eşti tu, eşti doar o marionetă, o jucărie pe care Diavolul o foloseşte pentru a se distra, iar când se plictiseşte eşti aruncat, în străfundurile Iadului, toţi ceilalţi considerând că aceea a fost dorinţa Domnului. Ce ştiu ei despre Dumnezeu? Toţi îl neagă, în secret făcând pact cu diavolii, pentru a primi bani, frumuseţe, o lume falsă, imaginară, în care ei conduc. Dar diavolii rămân diavoli, şi când aşa-zisa lor fericire atinge apogeul, pun capăt mirajului, distrugându-i definitiv şi ireversibil, prin pactul făcut luându-le sufletul. Fiinţe josnice, ce nu sunt demne de milă, asta sunt oamenii zilelor noastre, nu le pasă numai de binele lor. Nici măcar „supuşii Domnului” nu mai sunt ceea ce erau, au fost corupţi, puterea banului i-a ajuns. Material, doar de atât consideră că au nevoie. Dar materialul de aici nu le va asigura un trai bun şi în viaţa cealaltă, de fapt, va face exact contrariul. Iar cei care au fost excluşi de societate, încearcă să obţină acel material, atât de „necesar”, prin alte mijloace, omorând, furând, prin asta făcând până şi ei pact cu diavolii, pentru a le da, bineînţeles, putere, şi „noroc”.
Lume infectă, mi-a ajuns, m-am săturat de ea, dar nu îmi voi provoca moartea, voi răbda, până ce va decide Ea de cuviinţă că mi-a sosit clipa. Nu am de gând să mă înjosesc la pragul celorlalţi, deşi, pot spune că motive pentru o sinucidere am, şi mai mult ca sigur, absenţa mea nu va fi observată. Nu mă consider superioară lor, deşi aş putea, mi-am dat jos vălul, ceea ce nimeni nu a încercat să facă vreodată. Poate era mai bine să-l păstrez, dar fericirea tot nu o găseam…Într-un singur loc o voi găsi, şi mă rog să ajung acolo, să simt adevărata fericire, împlinire sufletească. Tot ce îndur acum nu va mai avea nici o valoare, e un sacrificiu mic pentru fericirea eternă. Pot spune că sunt asemenea unui trandafir, nu datorită neapărat frumuseţii, ci a faptului că, atunci când e nevoie, ţepii mă apără de răutatea celorlalţi, şi nu permit veninului să pătrundă, să mă cuprindă şi distrugă. Poţi fi vânător sau pradă, dacă nu te aperi, eşti distrus, lăsat în urmă, „înnebuneşti”, după care, singura soluţie pentru salvare pe care o întrezăreşti e sinuciderea, calea insuflată de un diavol. Asta înseamnă să fii orb, să nu poţi vedea căile indicate de îngeri. Încă continuă să stea lângă noi, să ne vegheze, şi să ofteze când toţi fac pacturi cu răul…dar misunea lui e de veghere, nu de manipulare, spre deosebire de trimişii răului, ce încearcă să controleze prin orice mijloace. Trimişii lui Dumnezeu…? Mă întreb eu am unul? Singurul răspuns ar fi „da”, din moment ce am fost capabilă să reuşesc să supravieţuiesc în starea în care mă aflu. Şi totuşi, zâmbesc…zâmbesc privind cerul, atât de liniştit, calm, aşteptând momentul când voi ajunge acolo sus, veghiind lumea cum se destramă, alt viitor nu mai există. Deşi am fost advertizaţi de mult timp de trimisul lui Dumnezeu pe pâmănt, dar nimeni nu a băgat în seamă. Au fost atâtea agitaţii pe teama asta, încât mulţi au scos bani, au omorât oamenii, speriindu-i cu sosirea sfârşitului lumii, ce bineînţeles că nu a sosit, din moment ce şi eu mă aflu aici încă. Rasa umană e atât de naivă, să aibă încredere oarbă într-un om ce se consideră şi se proclamă pe sine un profet. Probabil că, şi în zilele noastre mai există însă astfel de secte, pe lângă altele, ce proclamă în secret pe Satana ca unic stăpânitor, îl invocă, astfel dând peste cap mai rău balanţa lumii, ce oricum e deja extrem de dereglată. Nu mai contează, probabil un mic omuleţ, „invizibil”, ca mine, nu ar putea schimba prea multe, din nefericire. Aş avea nevoie de încă câteva persoane al căror val să se fi dezlipit de pe ochii inimii, dar mă îndoiesc că astfel de persoane există, probabil au existat, sau vor exista. O singură fiinţă cunoaşte lucrul acesta…
În lumea aceasta infectată, plină de venin, încă mai există o persoană, sau mai multe, ce pot schimba cu adevărat ceva, ce au fost capabili să vadă cu sufletul, să-şi dea jos vălul de pe „ochi”…
Hope you like it ^^ e de'abea al 3'lea one'shot al meu :]]